Международното изследване хвърля светлина върху кризата с работната сила, пред която са изправени социалните грижи за възрастни.
Откритията на проект LAPIS, ръководен от Университета в Ланкастър, ще бъдат представени като доказателство за потребностите от обучение, проблемите с набирането, задържането и обучението в здравеопазването и социалните грижи.
Проектът „Обучение за иновации и умения в практиката на социалните грижи за възрастни“ LAPIS, стартира през 2021 г., чиято цел е да проучи предизвикателствата и възможностите, пред които е изправен секторът на социалните грижи за възрастни в Обединеното кралство и Европа. Ръководен от експерти от Университета в Ланкастър, той се надява да открои най-добрите практики и иновации в сектора и да предостави дигитални материали и препоръки за стимулиране на значими промени.
Проектът се основава на констатациите от по-ранно проучване в рамките на Helpcare – проект, ръководен от Университета в Ланкастър и завършен през 2018 г., който работи с почти 700 работещи в сферата на услуги за възрастни, за да проучи проблемите, свързани с набирането и задържането на персонал в сектора, като установи множество пропуски в обучението.
Партньорите от Обединеното кралство, Гърция, Полша, Италия и България ще работят заедно, за да разкрият предизвикателствата пред работната сила в сектора на международно равнище, да предоставят препоръки за подобряване на ситуацията в цяла Европа и да създадат инструменти за обучение за ръководите и служители на услуги за възрастни. Разработва се и безплатно приложение, което има за цел да събира и споделя истории за добри практики и иновации в Европа.
След провеждането на поредица от семинари и задълбочени интервюта с около 60 ръководители от сектора в петте страни партньори, екипът от изследователи вече представи първия си набор от препоръки. Те бяха публикувани на интернет страницата на проект LAPIS и ще бъдат предоставени на заинтересованите лица.
Д-р Каролин Даунс от Университета в Ланкастър е водещият изследовател. Тя заяви: „Нашето изследване разкри пет основни проблемни области, на които трябва да се обърне внимание спешно, за да се решат и преодолеят проблемите, които тормозят сектора на социалните грижи за възрастни. Секторът в Обединеното кралство е в криза, като над 400 000 клиенти в чакат да започне оценката на техния пакет от грижи, считано от декември 2021 г. При средни нива на отпадане от 28 % на работната сила в сектора е малко вероятно този списък на чакащите да се съкрати без решителна намеса.
„Установихме, че въпреки че различните държави имат различни структури, системи за финансиране и подкрепа за работещите в сферата на социалните грижи за възрастни, това, което повечето споделят, е поразителната липса на национални и общи рамки за професионалните болногледачи. В повечето случаи секторът на грижите е фрагментиран и организациите работят самостоятелно, без да има секторна, национална или европейска рамка за обучение, която да помага на служителите да преминават от една организация в друга, и без насоки за професионално развитие.
„През последната година разговаряхме с някои от най-високопоставените представители на сектора в Европа и неведнъж чухме, че вместо портфолио или планове от внимателно подбрани програми за обучение, болногледачите в повечето страни са склонни да преминават едно и също основно обучение, което се повтаря през цялата им кариера, всеки път, когато постъпват на нова длъжност. Това отблъсква хората от сектора, може да доведе до бързо прегаряне и допринася за високите нива на отпадане.“
Проектът Helpcare идентифицира общо над 400 нужди от обучения и установи, че специализираното обучение и непрекъснатото професионално развитие са изключително ограничени или в много случаи изобщо не съществуват. Въпреки че в Обединеното кралство има национален сертификат за грижи за работещите в сектора, той не е външно валидиран и беше установено, че качеството на обучението зависи в голяма степен от работодателя, който индивидуално подписва сертификата на своите служители. В Полша, Гърция и Италия не съществува подобен сертификат, въпреки че във всяка страна се предоставя основно обучение. В България обаче в момента се довършват стандартите за качество на въвеждащото обучение и последващото по-специализирано обучение съгласно Закона за социалните услуги.
„Работещите в сферата на предоставянето на грижи и мениджърите посочиха редица пречки пред достъпа до ПОО и обучение“, продължава д-р Даунс. „Сред тях са липсата на подходящи, външно валидирани програми, липсата на кадри, които да позволят участие в обучението, цената на програмите за обучение, липсата на увереност в разработването на „вътрешнофирмено“ обучение и липсата на осведоменост относно възможността за създаване на индивидуални програми с доставчици на обучение. В България функционира Агенция за качеството на социалните услуги, която разработва стандарти за качество на услугите, според Закона за социалните услуги. Другите страни трябва да последват примера им.
„Върху организациите се оказва голям натиск да въвеждат иновации в опит да се справят с изключителните предизвикателства, пред които е изправен секторът – но установихме, че фрагментираното естество на сектора във всички държави означава, че когато се прилагат нови подходи, те почти никога не се споделят. Нямаше механизъм за споделяне на знания или най-добри практики, така че възможностите за растеж бяха много ограничени.“
Изследователите установиха, че и в петте държави обучението на работната сила в сектора е сведено до „най-необходимото“, а най-често провежданото обучение е обучение „на работното място“, което се провежда при първото постъпване на работа в дадена организация. Обученията, свързани с развитието на специализирани професионални умения и знания, или свързани с благосъстоянието на персонала, най-рядко са включени в програмите на организациите, но изследователите установиха, че ръководителите на заведения за предоставяне на услуги желаят да предоставят обучения в тези области като начин за по-добро представяне на работното място на отделния служител, за подобряване на благосъстоянието на персонала и за повишаване на имиджа на професията като цяло.
Екипът на проекта очерта множество препоръки за правителството, секторните органи и организациите за предоставяне на грижи, които ще бъдат представени на разследването на Комитета по здравеопазване и социални грижи на Обединеното кралство, озаглавено „Работна сила: набиране, обучение и задържане в сферата на здравеопазването и социалните грижи„.
Изследователският екип работи по издаването на дигитални материали за ръководители на организации, предоставящи грижи през пролетта на 2022 г., което ще предостави инструменти за разработване и преподаване на курсове за обучение на работното място. По-късно през годината ще бъдат разработени дигитално ръководство и карта както за организациите за предоставяне на грижи, така и за доставчиците на професионално образование, в които ще се очертае как тези курсове могат да бъдат съвместно разработени в мултидисциплинарни, признати квалификации.
Освен Университета в Ланкастър, партньори в проекта LAPIS са:
- Университет в Лодз – Полша – Факултет по мениджмънт
- Associazione Submeet – Incontrarsi per Crescere – Италия (организация с нестопанска цел, която има за цел да насърчава дейности за транснационална мобилност, насочени към учащи се и персонал)
- Дружество „Знание“ – България (Центърът за професионално обучение в Знание е утвърдено звено за обучение на възрастни – продължаващо обучение и квалификация, както и придобиване на умения през целия живот),
- Applied Industrial Technologies (APINTECH) Ltd – Кипър (доставчик на информационни и комуникационни технологии и електроника, предоставящ глобални ИКТ технологии и устройства)
- 50+ Hellas Astiki Me Kerdoskopiketairia – Гърция ( организация с нестопанска цел, занимаваща се с правата на хората над 50-годишна възраст, насърчаваща подобряването на качеството на живот чрез действия за овластяване и приобщаване, програми за обучение на възрастни хора и съответните специалисти).
- Lancaster and Morecambe College – Обединеното кралство (колеж за допълнително образование в публичния сектор и основен доставчик на професионално образование и обучение за възрастни в Северен Ланкашир и Южна Кумбрия, Обединеното кралство).